Ile kosztuje fotograf na wesele

Ile kosztuje fotograf na wesele

Jako fotograf ślubny odpowiadam na zapytania mailowe i telefoniczne odnośnie obsługi uroczystości zaślubin. Klient mówi, co go interesuje, a ja podaję cenę. Potem (często tak jest) w słuchawce zapada długa cisza, a po której następuje stłumiony jęk. W powietrzu wisi niezadane pytanie: „Dlaczego tak drogo?”.

Postanowiłam wytłumaczyć się ile kosztuje fotograf na wesele i dlaczego jest „tak drogi”.

Fotograf (w tym ja) najczęściej prowadzi własną, często jednoosobową działalność gospodarczą i z tego tytułu zobowiązany jest do opłacania ZUS-u i odprowadzania podatku. Dodatkowo ponosi koszty reklamy oraz utrzymania strony internetowej. To są koszty wymierne. Koszty niewymierne, to czas poświęcony na promocję swoich usług, nieustanne śledzenie trendów, szukanie inspiracji, aby swoim klientom zapewnić obsługę na jak najwyższym poziomie. Często doszkala się na warsztatach prowadzonych przez mistrzów, a nie są to tanie lekcje.

Tworzenie reportażu ślubnego

Przygotowania

Podobnie jak para młoda fotograf także przygotowuje się do uroczystości zaślubin. Często w „wolnej chwili” jedzie obejrzeć warunki w jakich przyjdzie mu pracować.

Ślub

W dniu uroczystości towarzyszy narzeczonym w przygotowaniach: czesanie, malowanie, ubieranie. Potem jest z nimi często do późnych godzin nocnych, aby uwiecznić wszystkie ważne momenty. Jego dzień pracy liczy 12 i więcej godzin. Gdy wróci do domu, pomimo zmęczenia, siada do komputera i z wszystkich kart zgrywa zdjęcia. Każdy profesjonalista w tym fachu czuje ciężar odpowiedzialności, ponieważ dokumentował chwile, których nie da się powtórzyć.  Nie może sobie pozwolić na utratę, choćby jednego zdjęcia. Para młoda z niecierpliwością oczekuje na efekt jego pracy, więc, aby zrobić jej przyjemność, fotograf często zamieszcza na swojej stronie lub w mediach społecznościowych kilka zdjęć z uroczystości tuż po jej zakończeniu. Żaden profesjonalista nie pozwoli sobie na upublicznienie nieobrobionych zdjęć. Nawet te kilka fotografii wrzucanych do sieci jest poddanych obróbce.

Plener

Gdy dzień ślubu dobiegnie końca przed fotografem stoi kolejne wyzwanie – plener ślubny. Dla wygody pary młodej najczęściej organizowany jest w inny dzień. Znowu mamy kilka godzin pracy.

Postprodukcja

Państwo młodzi najczęściej chcą mieć pamiątkę ze swojego wielkiego dnia w postaci fotoksiążki, fotoalbumu lub albumu tradycyjnego z wklejanymi zdjęciami. Przed fotografem stoi kolejne zdanie. Najpierw z uzyskanego materiału musi wyłonić najważniejsze,  najciekawsze i najlepsze zdjęcia. Do przejrzenia ma często ponad 2000 fotografii (przy dużych weselach). Potem wybrane zdjęcia zostaną wywołane w cyfrowej ciemni, a następnie  pieczołowicie obrobione przy pomocy programów graficznych jak Photoshop, czy Lightroom. Czasem praca nad jednym zdjęciem może trwać pół godziny. Dopiero potem fotograf może przystąpić do zaprojektowania i złożenia fotoalbumu lub fotoksiążki. W przypadku albumu tradycyjnego czeka go żmudne wyklejanie. I mamy kolejne godziny pracy, o których klienci nic nie wiedzą.

Na końcowym spotkaniu otrzymują płytę CD lub pendrive’a oraz zamówiony fotoalbum. Z radością go przeglądają, ale nie uświadamiają sobie, ile godzin pracy, wiedzy, doświadczenia oraz cierpliwości za tym stoi.

Sprzęt

Pominęłam w swoim przydługim już wywodzie sprawę sprzętu. Profesjonalny fotograf ślubny pracuje na profesjonalnym sprzęcie. I to nie jest tak, że dobry fotograf zrobi super zdjęcia nawet pudełkiem z dziurką. Chcąc wykonywać dobre zdjęcia ślubne, trzeba zainwestować w sprzęt. Już samo kupno dobrego aparatu wraz z trzema dobrymi, jasnymi obiektywami jest to wydatek rzędu 10 tyś.  minimum. Dobrze by było mieć jeszcze lampę błyskową, bo nigdy nie wiadomo w jakich warunkach przyjdzie robić zdjęcia, koszt około 1 000 zł. Profesjonalny fotograf ślubny powinien mieć dwa aparaty, aby nie tracić czasu na zmianę obiektywów oraz na „wszelki wypadek”, gdyby jeden odmówił współpracy.  Do tego dochodzą koszty zakupu baterii oraz szybkich i dobrej jakości kart pamięci. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy fotograf informuje młodą parę, że nie mają żadnych zdjęć, gdyż… karta zawiodła.

Nie chcę być źle zrozumiana. Uwielbiam to, co robię. Dokumentowanie radości moich klientów daje mi moc pozytywnej energii. Bardzo lubię projektować fotoalbumy. Odczuwam wielką satysfakcję, kiedy widzę młodą parę, która jest zadowolona z efektów mojej pracy, ale… Tyle włożonego wysiłku, inwestycji w sprzęt oraz nieustanne doskonalenie, wszystko razem nie może kosztować… 500 zł.