Zdjęcia ślubne

Zdjęcia ślubne

Zdjęcia ślubne mogą być eksponowane i pokazywane następnemu pokoleniu albo wstydliwe chowane w szufladzie. Wszystko zależy od fotografa ślubnego. Nie należy takiej decyzji podejmować pochopnie. I nie należy zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę. Poświęćcie temu czas, bo ten wybór jest równie ważny jak sala weselna czy suknia ślubna. Przedstawiam Wam kilka wskazówek, którymi możecie kierować się przy wyborze fotografa na Wasz ślub.

 

  1. Styl fotografii. 

Ustalcie jaki styl fotografii preferujecie. Czy wolicie podejście tradycyjne, czy bardzo nowoczesne. Kadry mają być proste, czy też odpowiada Wam, gdy fotograf szuka innej perspektywy, zrobi zdjęcie z ukrycia lub pod ciekawym kątem.

1. Czas.

Jak długo fotograf ma Wam towarzyszyć? Niektóre pary zamawiają fotografa na samą uroczystość zaślubin oraz powitanie w restauracji. Inni chcą udokumentować cały dzień od przygotowań aż do oczepin o godz. 24. Czy chcecie plener w innym dniu, czy zadowoli Was krótka sesja z rodziną podczas przyjęcia.

2. Pamiątka ze ślubu.

W jakiej formie chcecie mieć pamiątkę ze ślubu. Czy zadowoli Was płyta CD. Sami wydrukujecie sobie zdjęcia bądź nawet stworzycie swój album, korzystając z gotowych dostępnych programów.  Czy chcecie otrzymać gotowy produkt w postaci albumu, odbitki wybranych zdjęć oraz płytę CD. Czy będą Wam potrzebne dodatkowe albumy dla rodziców lub innych ważnych gości. Czy chcecie dodatkowo zdjęcie portretowe w dużym formacie drukowane, np. na płótnie, które wyeksponujecie w Waszym domu. Samodzielne drukowanie zdjęć lub składanie albumu wydaje się na pierwszy rzut oka tańsze, ale czy znajdziecie na to czas. W większości przypadków płyta ląduje w szufladzie, gdzie popada w zapomnienie. Korzystniejsze jest zamówienie albumu lub odbitek.

3. „Strzelić i wypalić”.

Czy fotograf ślubny stosuje zasadę „strzelić i wypalić”, czyli przekaże Wam na płycie CD wszystkie zdjęcia, które nie będą poddane żadnej obróbce. Jeśli traficie na taką usługę zastanówcie się dobrze, czy chcecie z niej skorzystać. Po pierwsze otrzymacie ogromną liczbę ujęć i to na Was spadnie trud selekcji (nawet najukochańsza babcia nie zniesie oglądania 1000 zdjęć). Po drugie zdjęcia nie będą poddane żadnej obróbce. Nie będą poprawione kolory, kontrast, saturacja. Nie będzie też retuszu ani kadrowania. Nie wierzcie, jeśli ktoś mówi, że fotografuje profesjonalnym sprzętem i ma takie doświadczenie, że nie musi korzystać z procesu postprodukcji. Nawet najwięksi obrabiają swoje zdjęcia.

4. Obróbka zdjęć.

Jakie zdjęcia preferujecie. Czy chcecie, aby były przerobione „na staro”. Czy lubicie zdjęcia w stylu glamour. Czy mają być mocno kontrastowe, bogate kolorystycznie. A może wręcz przeciwnie preferujecie naturalność lub delikatność w zdjęciach.

5. Ilu fotografów.

Jeden a może dwóch fotografów. Tak na prawdę jeden wystarczy, ale… dwóch fotografów, to dwa spojrzenia, dwie różne perspektywy i więcej ciekawych zdjęć.

6. Cena.

Określcie, ile chcecie wydać na usługę fotograficzną. Pozwoli to na wstępną selekcję i odrzucenie ofert przekraczających Waszą ustaloną granicę cenową.

7. Interview.

Zróbcie wywiad wśród znajomych. Czy byli na czyimś ślubie i praca zatrudnionego tam fotografa zrobiła na nich wrażenie. A może sami brali ślub i z czystym sumieniem mogą polecić Wam swojego fotografa. Przeglądajcie portale ślubne. Popytajcie się osób, którzy są zaangażowani w Wasz ślub. Często wizażyści, fryzjerzy, restauratorzy znają fotografów godnych polecenia.

8. Własne odczucia.

To że ktoś był zachwycony usługą fotograficzną nie znaczy, że Wam styl tego fotografa będzie odpowiadał. Przeglądajcie różne strony i pomimo dużej liczby rekomendacji kierujcie się własnymi preferencjami.

9. Lista.

Zróbcie listę fotografów ślubnych, którzy odpowiadają Wam pod względem stylu, oferty i ceny.

10. Selekcja.

Przejrzyjcie portfolia wybranych fotografów. Poszukajcie jakie mają opinie w internecie. Przejrzyjcie pod tym kątem fora ślubne.

11. Pierwsze wrażenie.

Zadzwońcie do kandydatów i zapytajcie, czy mają wolny termin. Jeśli tak, umówcie się na spotkania. To bardzo ważne, aby spotkać się twarzą w twarz. Autorem fantastycznych zdjęć może być osoba mało komunikatywna i trudna we współpracy. Od fotografa bardzo dużo zależy. Powinien Wam podpowiadać gdzie stanąć i jak stanąć.  Pamiętajcie, że fotograf będzie towarzyszył Wam cały dzień. A potem będziecie z nim w plenerze. Musi nawiązać się między Wami nić porozumienia. Czy będziecie umieli mu zaufać?

12. Pytania.

Podczas rozmów wypytajcie fotografów o wszystko. Jakie mają doświadczenie. Jak długo będziecie czekać na zdjęcia. Czy pracują z kimś czy sami. Czy na pewno osoba z którą rozmawiacie będzie Wam robiła zdjęcia, czy przyśle swojego pomocnika.

13. Finał.

Jeśli dokonacie ostatecznego wyboru umówcie się ponownie na spotkanie, na którym omówicie szczegóły i ewentualnie podpiszecie umowę. Możecie też poprosić o przesłanie umowy do domu, aby ją w spokoju przeanalizować. Lepiej spotkać się po raz trzeci, aby ją podpisać, niż zrobić to na kolanie nie przeczytawszy dokładnie kontraktu. Zwróćcie uwagę, czy dokument wyszczególnia, gdzie będą robione zdjęcia, w jakich godzinach fotograf będzie Wam towarzyszył i co otrzymacie jako produkt końcowy. Jeśli prosicie o coś ekstra także powinno być to wpisane w umowę. Jeśli wpłacacie zaliczkę poproście fotografa o pokwitowanie.

Mam nadzieję, że mój plan wyboru fotografa na ślub pomoże Wam w podjęciu decyzji.